Zarządzanie czasem

Jak poprawić efektywność pracy

Zastanawiasz się w jaki sposób poprawić efektywność swojej pracy? Dni mijają Ci szybko, a praca nie idzie do przodu? Podpowiadamy kilka sposób na zwiększenie efektywności pracy. 

Pracuj z zegarkiem w ręku 

Czy zastanawiałeś się kiedyś ile czasu poświęcasz dziennie na siedzenie na Facebook'u czy Instagramie? Czy wiesz ile czasu zajmuje Ci jedzenie obiadu? Ile czasu dziennie zabiera Ci odpowiadanie na wiadomości mailowe? Jeśli nie, jest to duży błąd. Weź kartkę i zapisuj przez tydzień z zegarkiem w ręku ile zajmują Ci powyższe czynności. Wtedy przekonasz się ile tak naprawdę czasu poświęcasz na pracę w ciągu dnia, a ile na czynności poboczne. Może się okazać, że czasu na pracę nie jest aż tak dużo. Tutaj bardzo przydatne będą różnego rodzaju narzędzia. Na przykład aplikacje do mierzenia czasu pracy, które włączasz czy zaczynasz pracę nad danym zadaniem. Możesz zadania opisywać i przypisywać do różnych produktach. Taka aplikacja przy pracy zdalnej to podstawa. Kolejnym przydatnym narzędziem jest na pewno mierzenie czasu spędzonego w danej aplikacji w telefonie. Niektóre modele już mają wbudowane takie aplikacje. Wyniki, które w nich zobaczysz są zapewne zatrważające. Przeglądają Instagram spędzamy więcej czasu niż nam się wydaje. Po tygodniowej obserwacji wyciągnij wnioski i ogranicz czas, który poświęcasz na niepotrzebne rzeczy. 

Wyznacz sobie godziny pracy

Pracując z domu często nie mamy określonych godzin pracy. Pracujemy tyle ile możemy lub ile chcemy, a potem chodzimy jak zombie. Warto wyznaczyć sobie godziny pracy nie tylko ze względu na lepszą efektywność ale także na higienę psychiczną. Pracując non stop możemy popaść szybko w wypalenia zawodowe. Osoby na etacie często też padają jego ofiarami dlatego, że biorą nadgodziny. Nie bież nadgodzin pracując zdalnie. Przygotuj sobie plan dnia i się go trzymaj. Nie zapomnij w nim uwzględnić przerw obiadowych czy innych wypadków losowych, które mogą zdarzyć się w ciągu dnia. Wyznacz wyraźnie o której kończysz pracę i tego się trzymaj. 

 

Zobacz również