Poradnik

Kilka faktów i mitów z historii

Jak powstały pierwsze wykładziny i dywany? – Historia dywanów

Pierwszy dywan został wytworzony już w 400 r. p. n. e. Początkowo służył ludom koczowniczym do ogrzewania namiotów pełniąc rolę izolacyjną. Ocieplały izby oddzielając je od chłodnego podłoża, a jednocześnie stanowiły przyjemne podłoże do chodzenia i spania. Chroniły również przed zanieczyszczeniami, które mogły dostać się do pokarmów podczas ich obróbki i przygotowania. Było można je w prosty sposób zwijać i transportować.

Pierwsze dywany pełniące rolę tkanin dekoracyjnych pojawiły się w Azji Centralnej. Z ich produkcji słynęły przede wszystkim Chiny, Turcja, Persja, Nepal i Pakistan. Prawdopodobnie pierwsze dywany były wyplatane w Persji, a po dzień dzisiejszy dywany powstające w tym kraju uważane są za najdroższe i najlepszej jakości. Perskie dywany charakteryzują się bogatym zdobieniem i elegancką kolorystyką.

Rola dywanów na przestrzeni wieków

Oprócz funkcji izolacyjnej i ochrony przed zanieczyszczeniami w plemionach koczowniczych, dywany zaczęły odgrywać również inne role – pełniły funkcje modlitewną (w wielu krajach Bliskiego Wschodu nadal stosuje się dywany modlitewne), stanowiły centrum spożywania posiłków, życia rodzinnego. Służyły również do spania i przyjmowania gości. W krajach Europy zaczęły później służyć jako arrasy będące elementem ozdobnym wieszanym na ścianach w pałacach i zamożniejszych dworach. Dlatego też były traktowane jako dary bardzo wysokiej wartości i cenne posagi.

Dzisiaj produkcja dywanów odbywa się już maszynowo. Dostępne są dla każdego w hurtowniach dywanów i wykładzin [https://adconnect.pl/hurtownie-dywanow-i-wykladzin]. Dlatego nie jest trudno wyposażyć wielkopowierzchniową firmę w wykładziny czy gabinet prezesa w gustowny dywan.

Zobacz również